Jak przyśpieszyć wolne buforowanie filmów w sieci?

Wolne buforowanie filmów

Wolne buforowanie filmu potrafi zepsuć całą przyjemność z oglądania. Chyba nikt nie lubi, jak w trakcie oglądania wideo musi co chwilę czekać, aż jego kolejna część się załaduje. Przyczyny wolnego buforowania filmów mogą być różne, ale często jest to spowalnianie streamingu przez dostawców Internetu (ISP). Jak sobie poradzić z blokowaniem i ograniczeniami streamingu w sieci czego objawem jest wolne buforowanie?

Czym jest buforowanie danych?

Buforowanie danych to gromadzenie ich w pamięci podręcznej (buforze danych) w trakcie przesyłania z jednego systemu do drugiego. Celem buforowania jest zmniejszenie odczuwalnych przestojów w przesyle danych i zapewnienie płynniejszej pracy z danymi. Zostało opracowane, żeby zrównoważyć różnice między prędkością przesyłu danych, a możliwością ich przetwarzania na urządzeniu docelowym.

Z buforowaniem mamy najczęściej styczność podczas oglądania i odtwarzania filmów online. To właśnie wtedy, gdy film bardzo wolno się ładuje, uruchamia się buforowanie i na ekranie jest wyświetlana informacja o aktualnym postępie. Buforowanie staje się problemem wtedy, gdy w trakcie odtwarzania wideo co chwilę pojawiają się przerwy na pobranie kolejnej porcji filmów. Oznacza to, że albo serwer docelowy jest mocno obciążony i nie jest w stanie zapewnić lepszej prędkości, albo łącze użytkownika jest spowalniane.

Co jest przyczyną wolnego buforowania filmów online?

Ciągłe buforowanie w serwisach ze streamingiem takich jak YouTube, CDA, Netflix może być mocno frustrującym doświadczeniem. Również przy transmisjach na żywo, gdy np. ogląda się mecz. Wskazać można trzy główne przyczyny, które mogą to powodować:

  1. Problemy i duże obciążenie serwerów serwisu ze streamingiem.
  2. Słaby komputer użytkownika, który nie radzi sobie z odtwarzaniem filmu w wysokiej jakości (np. mało pamięci RAM, wolny procesor i karta graficzna).
  3. Ograniczanie przepustowości przez dostawcę sieci.

Częstą przyczyną problemów ze streamingiem i tego, że może zacinać się lub wolno działać jest przeciążenie serwerów, z których transmitowane są filmy. Gdy wiele osób w jednym momencie zdecyduje się na oglądanie jakiegoś materiał wideo lub pobieranie pliku, to łącze może zostać na tyle przeciążone, że średnia prędkość spadnie.

Również zbyt słaby komputer może być bezpośrednia przyczyną tego, że filmy bardzo wolno się ładują. Nowoczesne metody kompresji i kodowania filmów wymagają sporej ilości zasobów obliczeniowych komputera. A gdy tych brakuje, to system operacyjny nie jest w stanie nadążyć z pobieraniem, dekodowaniem i wyświetlaniem materiału. Wtedy pojawia się efekt buforowania.

Zdarza się również, że dostawca internetu powoduje buforowanie filmów przez nakładanie ograniczeń w prędkości przesyłu danych podczas korzystania z wybranych usług. Streaming wideo, zwłaszcza w wysokiej jakości potrafi dość mocno obciążyć łącza internetowe. Więc dostawcy sieci ograniczają prędkość np. YouTube lub Netflixa korzystający z nich użytkownicy nie zajmowali całego pasma. Tym samym uniemożliwiając płynne oglądanie filmów w sieci.

Buforowanie filmów na komputerze

Buforowanie filmów spowodowane ograniczaniem streamingu przez dostawcę internetu

Zjawisko spowalniania i ograniczania przepustowości łącza internetowego może wystąpić zwłaszcza przy korzystaniu z sieci w domu. Internet mamy zazwyczaj od któregoś z dużych dostawców o ogólnopolskim zasięgu lub małej firmy lokalnej zapewniającej dostęp do internetu tylko w obrębie osiedla. Zarówno małe i duże firmy mogą zdecydować się na obcięcie przepustowości sieci do niektórych witryn internetowych. Gdy mają ograniczone zasoby i przepustowość to zjawisko dławienia transferu ma temu w pewnym sensie zapobiec.

Nałożenie ograniczeń transferu na stronę może objawiać się tym, że strona internetowa bardzo wolno się ładuje. Trzeba poczekać parę sekund, aż wszystkie zasoby zostaną pobrane. Tak jakby nagle, w odróżnieniu od innych stron, „lagowała”. Natomiast film lub streaming na żywo może dość wolno buforować się i zatrzymywać się co parę sekund. Takie ciągłe opóźnienia i brak ładowania się filmu tylko w obrębie jednego serwisu (lub wielu popularnych platform) może być przesłanką, że zostały nałożone ograniczenia przez dostawcę sieci.

Swoją aktualną prędkość połączenia sieciowego można sprawdzić na stronie https://www.speedtest.net/. To świetne narzędzie, przy pomocy którego szybko można się przekonać jaka jest prędkość połączenia z siecią oraz jaki mamy aktualnie ping. Jeśli ping jest niski, a prędkość wysoka, a mimo wszystko filmy się buforują, to może to być znak że dostawca ogranicza transfer.

Wolny buforowanie w sieciach publicznych

Znacznie częściej proceder ograniczania ruchu i spowalniania transferu do wybranych witryn jest spotykany w miejscach takich jak hotele, akademiki, lotniska, szkoły, kawiarnie, uczelnie czy biblioteki. Gdy zapewniany jest tam dostęp do sieci, to administratorzy nie tylko wprowadzają dławienie i ograniczanie transferu, ale również całkowicie blokują dostęp do niektórych stron internetowych.

Nawet jeżeli serwis internetowy nie jest blokowany, to samo ograniczenie prędkości Internetu w komunikacji z nim, potrafi skutecznie zniechęcić i uniemożliwić korzystanie z niego. Bardzo często ofiarą padają takie popularne serwisy ze streamingiem jak YouTube, Twitch, Netflix, serwisy VOD oraz strony z filmami dla dorosłych.

Administratorzy tak konfigurują routery oraz pozostałe urządzenia odpowiadające za działanie sieci komputerowej, żeby określone domeny oraz adresy IP były traktowane nieco gorzej. W pewnym sensie łamana jest neutralność sieci.

Jak poradzić sobie z wolnym buforowaniem i spowalnianiem połączenia przez dostawcę sieci?

Co zrobić gdy regularnie odczuwamy problemy związane z buforowaniem filmów? Jest kilka rozwiązań, które w zależności od sytuacji mogą okazać się skutecznym rozwiązaniem.

Zmniejszenie jakości obrazu

Często doraźnym sposobem na ciągłe buforowanie się filmów jest zmniejszenie jakości obrazu. Będzie wtedy przesyłane mniej danych, więc łącze nie będzie tak mocno obciążane. Jakość filmów 4K, HD wymaga dużej przepustowości łącza. Obniżenie jej do SD (480p) może pomóc, ale obraz będzie wtedy słabej jakości.

Kontakt z dostawcą internetu

Jeżeli mamy przekonanie, że problem nie leży po stronie serwisu internetowego tylko sieci do której jesteśmy przyłączeni to mamy kilka opcji. Jedną z nich jest kontakt z pomocą techniczną i próba ustalenia dlaczego niektóre serwisy internetowe gorzej działają. Jednak nie zawsze masz taką możliwość, zwłaszcza gdy dotyczy to sieci w miejscach publicznych.

Skorzystanie z VPN i ukrycie serwisów, z których się korzysta

Druga opcja to skorzystanie z usługi VPN, nie będziemy wchodzić tutaj w szczegóły, w osobnym artykule możesz przeczytać co to jest VPN. Jedną z cech VPN jest szyfrowanie połączenie internetowe oraz ukrywanie przed dostawcą sieci tego, co się robi w internecie. Mając aktywne połączenie z serwerem VPN administrator sieci nie będzie wiedział co w niej robimy, na jakie strony wchodzimy i jakie dane przesyłamy.

Dzięki zastosowaniu VPN, wszystkie blokady i ograniczenia prędkości nałożone przez dostawcę sieci przestaną obowiązywać. Dostawca nie będzie wiedział gdzie się ogląda filmy, więc nie będzie miał możliwości ograniczenia transmisji w tym serwisie. W tej sytuacji jedyny sposób to ograniczenie transferu na całym łączu.

Szukając dobrych sieci VPN warto rozważyć te firmy poniżej. To sprawdzone i solidne usługi, które pozwalają na swobodny streaming filmów i seriali z całego świata, nie tylko wtedy gdy ISP robi problemy, ale też z pominięciem blokad geograficznych.

  • 5200+ serwerów w 60 krajach
  • Obsługa do 6 urządzeń równocześnie
  • Pomoc i wsparcie online przez 24/7
  • 30-dniowa gwarancja zwrotu pieniedzy
  • Aktualna promocja: 69% zniżki i 3 miesiące gratis
od
3,99€
za miesiąc
Sprawdź ❯❯
  • 3200+ serwerów w 65 krajach
  • Obsługa nieograniczonej liczby urządzeń
  • Pomoc i wsparcie online przez 24/7
  • 30-dniowa gwarancja zwrotu pieniedzy
  • Aktualna promocja: 86% zniżki i 3 miesiące gratis
od
1.99€
za miesiąc
Sprawdź ❯❯
  • 3000+ serwerów w 95 krajach
  • Obsługa do 5 urządzeń równocześnie
  • Pomoc i wsparcie online przez 24/7
  • 30-dniowa gwarancja zwrotu pieniedzy
  • Aktualna promocja: 49% zniżki i 3 miesiące gratis
od
6,67$
za miesiąc
Sprawdź ❯❯

Przydatny może okazać się też darmowy VPN. Tylko w tym przypadku test może nie być do końca miarodajny, gdyż darmowe usługi VPN mocno ograniczają maksymalną prędkość transferu.

Pytania i odpowiedzi

Co to jest buforowanie?

Buforowanie to pobieranie danych do pamięci urządzenia i wyświetlanie informacji dopiero wtedy, gdy będzie ich wystarczająco dużo żeby móc zachować pewną ciągłość. W ładowaniu filmów jest to pobieranie większej ilości danych żeby wyświetlić kilkanaście sekund filmu zamiast kilkusekundowych fragmentów.

Dlaczego film się wolno ładuje?

Film online może się wolno ładować przez wolno działąjący internet, słaby komputer lub ograniczanie szybkości działania serwisów streamingowych przez dostawcę internetu.

Jak przyśpieszyć buforowanie filmów?

Żeby przyśpieszyć buforowanie filmów można spróbować połączyć się ponownie z serwerem licząc na załadowanie szybszego lub skorzystać z sieci VPN jeżeli buforowanie jest spowodowane dławieniem transferu przez dostawcę internetu. Można też obniżyć jakość obrazu.

Dlaczego podczas oglądania filmu pokazuje się buforowanie?

Jeżeli podczas oglądania filmu pokazuje się informacja o buforowaniu to oznacza to, że szybkość internetu jest zbyt niska żeby mógł się odtwarzać na bieżąco i odtwarzacz wideo musi pobrać trochę danych zanim wyświetli płynny fragment obrazu.